Top

ورزش اسکی

 

ورزش اسکی یک ورزش قدیمی است که پیش از آن که به عنوان یک ورزش مطرح شود به عنوان یک وسیله برای رفت و آمد و مسافرت تلقی می شده است.اسکی از کلمه ایسلندی Scidth به معنای کفش برف گرفته شده است.و برای نخستین بار در نروژ شروع شد.برخی از مورخان ریشه ورزش اسکی را به عهد حجر مرتبط دانسته اند و گاها بیان شده که سنگ نگاره هایی یافت شده که افراد را در حال اسکی کردن با چوب های اسکی ای نشان می دهد که از استخوان حیوانات درست شده اند.

 

 

شهر مورگدال نروژ به عنوان خواستگاه اسکی شناخته می شود که به دلیل اقلیم سرد آن مدت زمان زیادی را پوشیده از برف است و به همین سبب در گذشته تنها راه رفت و آمد مردم این منطقه اسکی کردن بوده است که رفته رفته به عنوان یک ورزش و یک تورنومنت رقابتی در بین مردم جا افتاده است.

 

 

ورزش اسکی در طول سالیان گذشته از زمان شکل گیری تا به امروز رفته رفته به تکامل رسیده است.به عنوان مثال در طول سالهای دهه ۱۹۳۰ میلادی با معروف شدن اسکی الپاین به عنوان یک ورزش اروپایی بالابر اسکی نیز ساخته شد تا سختی بالارفتن از کوه این ورزش حذف شده و سر خوردن با لذت بیشتری انجام پذیرد. توسعه صنعت اسکی بعد از جنگ جهانی دوم توسط دو کشور اتریش و سوییس صورت گرفت.در طی 60 سال گذشته مدارس مختلفی برای اموزش و رشد ورزش اسکی در سرتاسر جهان تاسیس گردیده است.

 

 

ورزش اسکی به دسته های مختلفی تقسیم می شود که شامل :

 

1-آلپاین

2-مارپیچ

3-سرعت یا شوس

4-باله

5-استقامت

6-صحرانوردی

7-دان هیل

8-آزاد

9-صحرایی با پرش

10-پرش با اسکی

11-اسنوبرد

12-روی آب

13-روی چمن

14-و اسکی روی ماسه

 

اسکی مثل ورزش های معمولی نیست که بتوان آنرا با هر لباس و در هر مکانی انجام داد بلکه به دلیل شرایط خاص مورد نیاز برای اسکی به لباس و تجهیزات ویژه ای نیاز دارد.این تجهیزات و پوشاک اسکی بین مبتدیان و حرفه ای ها متفاوت است اما در برخی موارد امکان ارتقا وجود دارد.وسایل اسکی به دو دسته تقسیم می شوند : لوازم یا ست اسکی و پوشاک اسکی.

 

 

پوشاک اسکی شامل کاپشن اسکی، شلوار اسکی، دستکش اسکی، جوراب اسکی و عینک اسکی است و لوازم اسکی نیز شامل چوب اسکی، باتوم اسکی،کفش اسکی، و کلاه است.

 

مهمترین تکه از پوشاک اسکی کاپشن است که دمای بدن را در درجه مطلوبی نگه می دارد و از پوشیدن لباس های زیاد ممانعت به عمل می آورد.کاپشن اسکی معمولا با رنگ هایی تولید می شود که در برف به خوبی دیده شود.شلوار اسکی نیز به صورت ست با کاپشن اسکی خریداری مشود و همان ویژگی های کاپشن اسکی را دارد.

 

در ورزش اسکی دست ها بیشترین اسیب پأیری را در برابر سرما و یخ زدگی دارند به همین دلیل شدیدا نیاز است تا دستکش مخصوص اسکی پوشیده شود.جوراب های اسکی نیز برای محافظت انگشتان پا و جریان متعادل خون ضروری اند.

 

در زمین های اسکی پوشیده از برف انعکاس اشعات مضر و یو وی خورشید آسیب زیادی را به چشم ها و ناحیه اطراف آن و پوست صورت می رساند پس لازم است تا عینک های مخصوصی استفده شود تا از این اسیب ها جلوگیری کند.عینک های مخصوص اسکی با اندازه ای بزرگ این محافطت را به خوبی ایجاد می کنند و دید اسکی باز را به خوبی بهبود می بخشند.

 

کلاه اسکی نیز برای جلوگیری از سرما زدگی پیشانی و گوش ها و همچنین محافظت در برابر سوانح استفاده می شود.

 

مهمترین وسلیه در اسکی چوب اسکی است که سر خوردن بر روی آن انجام می شود.فیکس اسکی وسیله ایست که وظیفه اتصال کفش اسکی را به چوب اسکی انجام می دهد.برای حفظ تعادل و همچنین حرکت رو به جلو در اسکی نیز از باتوم اسکی استفاده می شود.